תעודת הנדסאי - רכישת מקצוע לחיים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

לפתח או לתאם פרויקטים עבור גינון או חלוקת קרקע, להיות מפקח בנייה או מנהל עבודה בחברת נדל"ן, לפתח אפליקציות וללמוד על כל סוגי החשמל והרובטוקיה. כל אלה ועוד אלו עיסוקים וצעדים שתוכל לעשות עם תעודת הנדסאי. במקום ללמוד 4 שנים תואר, לחפש עבודה ולהבין שזו לא משימה פשוטה, מומלץ לרכוש תעודת הנדסאי תוך שנתיים ולהתחיל לצבור ניסיון גם תוך כדי הלימודים לטובת השתלבות טובה יותר בשוק העבודה.

בנוסף, אם לא למדתם בבית הספר התיכון ולא קראתם חומר לימודי כבר מספר שנים, גם אז יש פתרון מצוין. כאשר רוצים להתקבל למסלול לימודים מסוים ולא עומדים בדרישות, מצוין, בדיוק בשביל  זה יש מכינה קדם הנדסאים בה תקבלו כלים לימודיים חשובים להמשך וגם לקבל טעימה של החיים במכללה וניהול שגרת לימודים לפני תחילת לימודי התעודה בפועל ולהחליט בהתאם.

מכינות קדם הנדסאים מייצרות מחזורים שלמים של אנשי מקצוע מעולים בתחומים שונים ועוזרת להם להתכונן מנטלית ולימודית לקראת הלימודים. מנגד, ישנם אנשים שמעדיפים לשפר בגרויות בזמנם הפנוי ואז לעמוד בדרישות מסלול הלימודים, הכל עניין של זמן וכסף, אבל מה שבטוח, המכינות הם גשר מצוין, יעיל ולפעמים גם נותנת הבנה ומפקס אתכם על השאלה - במה תרצו באמת לעסוק שתיהיו גדולים.

לימודי הנדסאי בניין

כדי שיוכלו לקבל את רישיון ההנדסאי המקצועי שלהם, צריכים התלמידים לעבור מספר מבחנים מטעם המדינה ולקבל את החותמת לטובת חיפוש עבודה בתחום. לצד כישורים מיוחדים בתחום הנדסי ספציפי, על המועמד לרכוש רמת ידע מקובלת בתחום הבסיסי שלו, וכן מיומנויות נוספות הנחוצות לעבודה נאותה כמקצוען. הניסיון צריך להיות כזה שהמועמד יוכל לפתח את היכולת לקחת אחריות מקצועית על עבודה הנדסית והלימוד צריך להיות רחב מספיק כדי לתת למועמד הבנה מקיפה מספיק של היבטים רבים של הנדסה ותחום הבניין, גם בשביל הצלחתו בתפקיד אבל בעיקר בשביל ראיונות העבודה שהם המכשול הראשון לאחר הלימודים ושם יש להפגין בקיעות במספר רחב של תחומים.

אנשי מקצוע בתעשייה חייבים להיות בעלי כישורים בתחום ולהפגין כישורי הנדסה אזרחית מסוימים. לאחר שרכשתם תעודת הנדסאי, תוכלו להמשיך לתואר בהנדסת בניין, מסלול שעושים לא מעט מהאנשים ויש מספר סיבות לקבלת ההחלטות הזו אבל ברוב המקרים אלו אנשים שייתלבטו כמה קשה החומר הלימודי ותוך כדי תנועה ולמידה הבינו שהם מחוברים למקצוע ומוכנים ללמוד עוד ולהגיע הכי רחוק מבחינת רמת התעודה. כאשר הם מגיעים לתואר ראשון ושני למהנדסים הם יוכלו לעבוד בפקולטה או לעסוק במחקר ופיתוח בחלק מהמכללות והאוניברסיטאות, ומעסיקים עשויים להעדיף תואר שני על פני מועמדים, תלוי באיכות התפקיד וכמה הוא דורש יכולות ניהול.

כדי להפוך למהנדס מקצועי מורשה, נדרש בדרך כלל תואר ראשון מוסמך .  חלק מהמדינות דורשות גם ממהנדסים אזרחיים לקבל רישיון הנדסה מקצועית במיוחד כאשר הם עובדים במשרה ממשלתית/ ציבורית. 
תיאור תפקיד של מהנדס אזרחי דורש מאנשי מקצוע ליצור ולפתח תוכניות בקנה מידה גדול תוך מחשבה על מגוון דרישות רגולטוריות.

 לימודי הנדסאי מכונות

כמו בלימודי בניין, גם בתחום המכונות רבים מתחילים בתעודה הנדסאי ולאחר מספר שנים לומדים תואר אקדמי שיעניק להם קידום בעבודה ויעזור להם להתפתח כאיש מקצוע ומהנדס. תואר ראשון או שני בתחום המכונות נועד כדי ללמוד טכנולוגיות חדשות, להרחיב את היקף ההשכלה ולשפר מיומנויות ניהול פרויקטים ועוד. בנוסף, ישנם ארגונים מקצועיים אשר מספקים תוכניות הסמכה שונות למהנדסים כדי להפגין ידע בתחומים ספציפיים של הנדסת מכונות. הנדסאים מקבלים השכלה פורמלית העומדת בתקנים שהוציא המכון הלאומי להכשרה טכנית ומשם והלאה, ישנם אנשים מסופקים שמצאו עבודה טובה בתחום ומנגד, כאלה שירצו להרחיב אופקים ולהמשיך לתארים אקדמים בתחום.

הנדסאי מוכנות זו תעודה נחשבת ביותר ותחומי הלימוד מורכבים. לאחר שנתיים של לימודים, תוכלו להגיש קורות חיים למקומות רבים, מפעלים והייטק במגוון רחב של אופציות. כמו כן, השוק צמא לאנשי מקצוע איכותיים ומכיוון שהמקצוע מצריך למידה רצינית, ביצוע משימות בית וחשיבה רבה היא תעודה מוערכת ביותר ובוגרי המסלול יוצאים לדרך ממנה עם ארגז כלים רחב.

הנדסאי אל מול מהנדס

רוב הפונקציות המייחדות את העבודה המקצועית של הנדסאים קשורות להחלטות שונות שיש לקבל במהלך הפרויקט, ניהול אתר או כתיבת קוד באפליקציה חדשה שעלתה לאוויר.

רבים חושבים שהנדסאים נחשבים פחות, וזו טעות. תעודת הנדסאי מעניקה לכם כלים רבים והחשוב ביותר, כרטיס כניסה לשוק העבודה כמה שיותר מהר לטובת צבירת ניסיון. כיום, עולם התעסוקה מתחיל לחזור למדוד אנשים לפי "מה הם יודעים לעשות" ולא לפי איזה תעודה הם מחזיקים ביד או למדו באוניברסיטה.

מעבר לכך, נכון שהנדסאי מוגבל יותר במרחב האישורים והחתימות שיכול לקחת על עצמו כבעל מקצוע, ביחס למהנדס, אך זה מאוד תלוי באיזה תחום בחרתם וכל עולם הוא שונה. 

רוב העבודה בשטח העבודה מתבצעת ע"י טכנאים, אנשי חשמל ופועלי בניין אך המהנדס או ההנדסאי קיבלו הכשרה מתאימה של פיקוח ושל היכולת לנצח על כל התזמורת הזו, כל אחד בתחומו.
רוב הזמן העבודה היא לעקוב אחר ההנחיות והמושגים ע"פ התכנון שהוחלט וישנם מהנדסי סביבה עובדים לרוב עם אנשי עסקים, עורכי דין ואנשי מקצוע אחרים מחוץ לתחום. בתחום הבנייה למשל, רק מהנדסים מורשים יכולים לתכנן ולהגיש תוכניות פרויקט ושרטוטים לסוכנויות ממשלתיות לאישור, אך בכל תחום הגדרות התפקיד והשליטה מעט שונות ומה שחשוב זה להכיר בהם ולהבין מה היכולות שלך לאחר רכישת תעודה כזו או אחרת.

 

תוכנית הכנה לתפקיד בשוק העבודה

חשוב להיות מוכנים למצוא עבודה שמתאימה ליכולות שלכם ולא סתם אומרים שהעבודה הראשונה תכווין אתכם להמשך וקבלת הכלים באותה המשרה היא חיונית ביותר. פעמים רבות רק בשלב מאוחר יותר בקריירה אתה מבין וקולט כמה יכולות קיבלת בהכנות שעשו לך במהלך מסלול הלימודים. במכללות רבות בישראל ישנן תוכניות הכנה לראיונות עבודה, התמודדות בעמידה מול קהל, משא ומתן ועוד כמה יכולות שחשוב שיהיו לכם בעת הגעה לראיון עבודה ומציאת עבודה ראשונה בתחום.

הכישורים שנרכשו במהלך לימודי התעודה  מאפשרים לבוגרים לבצע מגוון עבודות, כולל המשך ללימודי המשך ואפילו פטור ממספר קורסים. הנדסאי בניין, תכנות, עיצוב, תעשייה וניהול ועוד הם מקצועות שתמיד יצטרכו בשוק העבודה וכדאי להגיע בצורה המיטבית לשלב הראיונות וקבלת משרה בתחום. רבים נוטים לזלזל באיכות ובערך המוסף שהתוכניות הללו נותנות, אך זו טעות והמשמעות לא תמיד נראת לעין בטווח הקרוב.

לסיכום, אם אתם כעת יושבים בבית לאחר שירות צבאי או שירות לאומי ומתלבטים מה הכי נכון עבורכם, איזה מסלול לימודים הכי מסקרן ותוכלו לעבוד בו שנים רבות, תבחרו בתעודת הנדסאי. יש מגוון רחב של בחירה ואנו בטוחים שתמצאו את המקום המושלם עבורכם. זכרו, קבלת תעודת הנדסאי דורשת מכם רצינות וזמן פנוי ללמידה ועוד משהו אחד אחרון. המכינה להדנסאים היא בדיוק המקום להתלבטויות ושם תוכלו להבין על החומר הלימודי, על הקושי המנטלי והזמן הפנוי שיש להקדיש ועוד. לאחר תקופת ההכנה במכינה תדעו טוב יותר מה תרצו ללמוד, תקבלו את הציונים הנדרשים למסלול הלימודים וגם אם לא, למדתם המון על עצמכם ולדעת למה אתם לא מתחברים זה לא פחות חשוב!

 

בהצלחה לכולם !