רופא עיניים מנתח קטרקט - מידע חשוב בנושא

רופא עיניים מנתח קטרקט

האנטומיה של העין מורכבת מאוד, מה שמקשה לפעמים על רופאי עיניים לדעת כיצד לבצע ניתוח קטרקט. ניתוח קטרקט הוא סוג של ניתוח עיניים המבוצע בבית חולים או במשרד רופא בהרדמה כללית ובו מסירים עדשה עכורה בעין ומחליפים אותה בעדשה מלאכותית. מדובר בהליך שכיח המבוצע על ידי רופאי עיניים, שהם רופאים המתמחים בטיפול בעיניים ובראייה. הליך זה יכול לשחזר קוצר ראייה, רוחק ראייה ואפילו ראיית צבעים.

ניתוח זה של רופא עיניים מנתח קטרקט - הוא אחד הניתוחים הנפוצים בעולם מכיוון שהוא בוצע מאז ימי קדם ושימש כטיפול למחלות רבות כמו גלאוקומה, ניוון מקולרי, רטיניטיס פיגמנטוזה ואחרות.

לפני ניתוח קטרקט, המטופלים יצטרכו לעבור ניתוח בעיניים כדי להסיר את העדשה העכורה באמצעות אולטרסאונד או לייזר. לאחר מכן מוחדרת העדשה המלאכותית לעין המטופל.

הדבר החשוב ביותר למטופלים לדעת על ניתוח קטרקט הוא שהוא אינו מרפא עיוורון. אדם עם קטרקט אולי עדיין יוכל לראות לאחר ניתוח קטרקט, אך הוא עשוי להזדקק למשקפיים או לעזרי ראייה אחרים לאחר הניתוח.

לפני כל ניתוח מסוג זה, חשוב להתייעץ עם רופא מומחה המבין בכל היבטיו של תהליך הניתוח ושיוכל לתת לכם את חוות הדעת הטובה ביותר. אנו ממליצים ליצור קשר עם ד”ר ירון פינקלמן - מומחה לרפואת עיניים רופא עיניים מנתח קטרקט בהתמחותו.

מה גורם לקטרקט וכיצד נעשה הניתוח

קטרקט יכול להיגרם על ידי גנטיקה, פציעה, דלקת והזדקנות. הגורם המוביל הוא סוכרת אך גורמים נוספים כוללים: לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, עישון וחשיפה לקרינה אולטרה סגולה.

כאשר נוצר קטרקט, הוא יכול לחסום אור מלהגיע לרשתית, מה שעלול להוביל לבעיות ראייה. קטרקט מוסר בדרך כלל באמצעות מכשיר הנקרא מיקרוסקופ ניתוח. המנתח משתמש בכלי זה כדי ליצור פתח קטן בעדשה הטבעית של העין.

ניתוח קטרקט נעשה בדרך כלל בהרדמה מקומית, מה שאומר שאתם תהיו ערים אך לא תרגישו כאב במהלך ההליך. זה בדרך כלל לוקח בערך שעה, והמטופלים בדרך כלל יכולים לחזור הביתה באותו היום.

הניתוח מתחיל בביצוע חתך בקרנית העין, שיאפשר לכם לראות את האישון שלכם דרך חור קטן שנעשה בעדשה הטבעית של העין. לאחר ביצוע זה, תקבלו הרדמה ותרופות אחרות שיקהו את עיניכם ויעזרו למנוע כאבים במהלך הניתוח. לאחר מכן המנתח ישתמש במיקרוסקופ ניתוח כדי ליצור פתח קטן בעדשה הטבעית של העין ולאחר מכן מסיר אותה בעזרת מלקחיים או מכשיר אחר.

שיטה חדשה ומשופרת לניתוחי קטרקט

בחלק זה נדבר על איך ניתוח קטרקט השתנה במהלך השנים וכיצד שיטה כירורגית חדשה זו לא רק יעילה יותר אלא גם בטוחה יותר מהישנה.

שיטה חדשה ומשופרת לניתוחי קטרקט הוצגה לאחרונה על ידי צוות כירורגי באוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו. השיטה כללה טכניקה של שימוש בלייזר זעיר כדי לחתוך את רוב העדשה לפני שהיא מוחלפת בשתל מלאכותי. תהליך זה, היה מהיר ובטוח יותר מניתוח קטרקט מסורתי המצריך תפירת רקמה מסביב לעדשה כדי להסירה ממקומה הטבעי לפני השתלתה בעין.

כניסתה של שיטה כירורגית חדשה זו גרמה לירידה משמעותית במספר האנשים הזקוקים לניתוח קטרקט. זה הוביל לכך שהרבה אנשים עם ראייה פגומה או אפילו עיוורון יכולים לראות שוב. לכן, השיטה החדשה לניתוחי קטרקט יעילה הרבה יותר מהישנה וכיום היא נחשבת בטוחה ויעילה כמעט לכל החולים.

בעבר, ניתוחי קטרקט נעשו על ידי חיתוך העדשה והחלפתה בחדשה. עם עליית הטכנולוגיה, אנו יכולים כעת להחליף את העדשה מבלי לחתוך אותה. הסיבה לכך היא ההתקדמות באלגוריתמים מבוססי רשתות עצביות המסוגלים לחזות כיצד לתקן עין ללא כל התערבות אנושית.

הטכנולוגיה שינתה לגמרי את ניתוחי הקטרקט מכיוון שהיא מפחיתה סיבוכים ומוודאת שהמטופלים לא יסבלו מתופעות לוואי כמו עיוורון או גלאוקומה. התקדמות זו הובילה גם לירידה בעלויות ובזמן הדרוש לניתוחים.

שמחנו לספק לכם את המידע הנדרש בנושא רופא עיניים מנתח קטרקט, מקווים שנהנתם מקריאה של מאמר זה ואף שלמדתם דברים חדשים בנושא, למאמרים נוספים מוזמנים לבקר באתרנו.

תפריט נגישות