ליקוי למידה והפרעות קשב - יש מה לעשות עם זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

ילדים עם ADHD עשויים לסבול מבעיות דיבור. עם זאת, מכיוון שמצב זה אינו משפיע על היבטים מסוימים של למידה, כגון היכולת להבין שפה או מילים כתובות, הרופאים בדרך כלל אינם רואים בכך לקות למידה. למרות שהפרעות קשב וריכוז אינן נחשבות ללקות למידה, מחקרים מראים כי ל-30% עד 50% מילדי ADHD יש גם לקות למידה מסוימת, ושני המצבים הללו יכולים ליצור אינטראקציה כדי להקשות על הלמידה.

 

אנשים עם הפרעת קשב וריכוז יכולים להתקשות להישאר מרוכזים בבית הספר

מה שעלול להשפיע על יכולתם ללמוד. התסמינים של חוסר תשומת לב, במיוחד, נוטים להשפיע על מבוגרים ויכולים גם להפריע למשימות כמו תכנון ותעדוף. לילדים עם הפרעות קשב וריכוז עלולות להיות בעיות עם אימפולסיביות, היפראקטיביות, הסחת דעת, ביצוע הוראות והשלמת מטלות.

תסמינים של ADHD

ישנם תסמינים רבים כגון רמות פעילות גבוהות, קושי להישאר בשקט לפרקי זמן ארוכים וטווח קשב מוגבל, שכיחים בדרך כלל אצל ילדים צעירים. ההבדל בין ילדים עם הפרעות קשב וריכוז הוא שה-ADHD וחוסר הקשב שלהם גבוהים משמעותית מהצפוי לפי גילם, וגורמים ללחץ ו/או בעיות בבית, בבית הספר או בהסתדרות עם חברים. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז נוטים יותר מילדים אחרים להיות מאובחנים עם הפרעות התנהגות כגון הפרעת התרסה מתנגדת או הפרעת התנהגות. סימנים מסוימים לבעיות התנהגות, כגון אי ציות לכללים, הם גם סימנים להפרעות קשב וריכוז, ולכן חשוב לערוך הערכה יסודית כדי לקבוע אם לילדך יש את שני המצבים.

פסיכותרפיה הכוללת רק טיפול אחד לאחד עם הילד (ללא התערבות הורית) אינה יעילה בניהול התסמינים וההתנהגות של ADHD

בעוד שהטיפול לא ירפא את הפרעת קשב וריכוז, הוא יכול לעזור רבות עם תסמינים. עם זאת, אבחון והתערבות מוקדמים יכולים להפחית את חומרת התסמינים, להפחית את ההשפעה של תסמינים התנהגותיים על ביצועי בית הספר, לשפר את הגדילה וההתפתחות התקינה של הילד ולשפר את איכות החיים של ילדים או מתבגרים עם הפרעת קשב וריכוז.

הפרעות קשב עם מצבי רוח - יש מה לעשות עם זה

ילדים עם הפרעות מצב רוח או דיכאון בדרך כלל דורשים התערבויות נוספות או תרופות במקום התרופות המשמשות בדרך כלל לטיפול ב-ADHD. ישנם תרופות שונות וכדורים שמבוגרים בדרך כלל משתמשים בהם, שווה להתייעץ עם אנשי המקצוע הנכונים לפני כל נטילת תרופה, כזו או אחרת.

ישנה תרופה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז בלתי מעוררות שהיא סוג של נוגד דיכאון. סוגים אחרים של תרופות נוגדות דיכאון יכולים להועיל במיוחד למבוגרים עם דיכאון או הפרעות חרדה בנוסף להפרעות קשב וריכוז. ילדים ומתבגרים עם ADHD יכולים לקבל גם תרופות נוגדות דיכאון לשיפור המיקוד על ידי הפחתת תוקפנות, חרדה ו/או דיכאון.

הורות לילדים עם הפרעת קשב וריכוז יכולה להיות קשה ועלולה ליצור מצבי לחץ במשפחה. הורים לילד עם תסמיני הפרעת קשב וריכוז עלולים להיות המומים מהתנהגותו או הקונפליקט של ילדם על דרך פעולה. בנוסף, חשוב כהורים תמיד לשמור על רגישות אל מול הבעיות שלפניכם.

אם ילדים אינם יכולים לשלוט בתסמיני ADHD שלהם, סביר יותר שהם ירגישו חסרי תקווה ועצובים, ותסמינים אלו מקשים עליהם להופיע היטב מול בית הספר, המשפחה והחברים. ילדים שיש להם בעיות בבית הספר אך מסתדרים טוב בבית או עם חברים עשויים להיאבק בבעיות אחרות מלבד הפרעת קשב וריכוז. בנוסף, ילדים עם ADHD נוטים יותר לסבול ממחלות אחרות המקשות על ההסתדרות עם אחרים מאשר ילדים ללא הפרעת קשב וריכוז.

לילדים רבים עם ADHD יש גם בעיות למידה

בעיות למידה והתנהגויות לא נעימות ופרובוקטיביות, או בעיות רגשיות וחרדה יכולות להשפיע על איכות הלמידה בבתי הספר ולאחר מכן באקדמיה. זה יכול להגביר תסמינים אחרים של הפרעת קשב וריכוז, כגון קושי להתרכז, להתרכז או להתארגן, מה שיכול גם למנוע מהילד שלך להצליח בבית הספר. השילוב של הפרעות קשב וריכוז והבעיות הנגרמות יכולות להקשות במיוחד על ילדים להצליח בלימודים ויש לזה בהחלט קשר ישיר.

הפרעות אלו שכיחות יותר בילדים עם ADHD לא קשוב ומשולב

גורמים נוספים שיכולים לתרום להתפתחות הפרעת קשב וריכוז כוללים לידה מוקדמת, פגיעה מוחית ועישון אימהי, שימוש באלכוהול או מתח קיצוני במהלך ההריון. אם אחד ההורים או שניהם אובחנו עם הפרעת קשב וריכוז, גם ילדיהם נוטים יותר לפתח את המצב.

זה עובר עם הגיל? לא בטוח 

למרות שתסמיני ADHD יכולים להשתנות ככל שילד גדל, האופן שבו ADHD משפיע על אדם תלוי לעתים קרובות בחומרת הפרעת הקשב. תסמיני ADHD יכולים לחקות מצבים רפואיים אחרים או בעיות התנהגותיות. מתח, הפרעות שינה, חרדה, דיכאון ומצבים או מחלות גופניות אחרות עלולים לגרום לתסמינים דומים לאלו של ADHD. מחלות נפש אחרות עלולות לגרום לבעיות קשב או התנהגות. אין ספק שבעיות קשב וריכוז קשורות בפעמים רבות לבגרות ובשלות אך מנגד, אפשר לפגוש באותן הבעיות גם אחרי שנים רבות, בתואר ובקורסים בתור אדם מבוגר.

מכיוון שגם הפרעות קשב וריכוז וגם הפרעות למידה הן הפרעות התפתחותיות אין זה מפתיע שלעתים קרובות הן יכולות להתקיים במקביל. מחקרים מראים שסוג זה של מצב דו-קיום נפוץ יותר בילדים, בעיקר עם סוגים היפראקטיביים/אימפולסיביים ומשולבים של ADHD.
כדי לקרוא עוד מידע על טיפול בהפרעת קשב וריכוז עליך לבקר ב- ac.il

אם אתה או ילדך אובחנת עם הפרעת קשב וריכוז ועוקבים אחר תוכנית הטיפול שלך אך עדיין נאבקים, ייתכן שיש מצב אחר. עם זאת, אם שני מצבים או יותר (כגון הפרעות קשב וריכוז ולקויות למידה) מציגים תסמינים דומים, או כאשר מצבים אלו מתרחשים בו-זמנית, אבחנה מדויקת או מבדלת עשויה להיות קשה.

קושי בקריאה ובעשיית שיעורי הבית

ילד עם הפרעת קשב וריכוז עלול להתקשות בקריאה עקב קשיי ריכוז ולא דיסלקציה. חלק מההשפעות המורכבות של המצב, כגון קשיי ריכוז והיפראקטיביות, עלולות להשפיע על יכולתם של אנשים ללמוד. ייתכן שיש להם גם מצב רפואי אחר, כגון הפרעת קשב וריכוז (ADHD), שיכולה לסבך עוד יותר את הלמידה.

אנשים רבים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים להתקשות בלמידה והכנת שיעורי בית עקב בעיות תפקוד ניהולי הקשורות ל-ADHD שלהם אך אין להם מספיק מוגבלות כדי להיות מאובחנים עם LD. LD עשוי להסביר מדוע ילד עם ADHD בטיפול יכול לשבת בשקט ולהישאר מרוכז, אך ללמוד בצורה גרועה. בנוסף, תלמידים עם הפרעות קשב וריכוז מתקשים לעמוד בהתנהגות האידיאלית המצופה בבית הספר, למשל, הם יכולים לשבת בשקט לפרקי זמן ארוכים ולשים לב מבלי לפעול באימפולסיביות או לחלום בהקיץ. ילדים אלו מתקשים לשלוט בהתנהגותם ו/או לשים לב.

ל-50% מהילדים והמתבגרים עם ADHD יש גם סוג כלשהו של לקות למידה (LD)

לקות למידה כגון דיסלקציה או ליקוי בעיבוד שמיעה הם השכיחות ביותר. לילדים עם הפרעות קשב וריכוז יש גם שיעור גבוה יותר של לקויות למידה, וילדים עם לקויות למידה נוטים יותר להיות מאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז.

אם לילד מתחת לגיל 16 יש לפחות 6 תסמינים של חוסר קשב מתמשך ו/או 6 תסמינים מתמשכים של היפראקטיביות-אימפולסיביות במשך 6 חודשים לפחות הם יאובחנו עם היפראקטיביות. כדי להיות מאובחן עם ADHD, ילד חייב להיות בעל שישה תסמינים או יותר באחת (או בשניהם) מהקטגוריות העיקריות הבאות-

1. חוסר תשומת לב

2.  היפראקטיביות/אימפולסיביות - היפראקטיביות התרחשה בשש האחרונות חודשים.

ADHD הוא המונח היחיד הקשור לאבחנה זו, אך להפרעות קשב וריכוז יש מספר ביטויים: ביטויי חוסר קשב וריכוז, ביטויי ADHD היפראקטיביות/אימפולסיביות, ביטויים משולבים של ADHD , והסוג הרביעי שנקרא לא מוגדר.

ADHD היא שיטת אבחון המשמשת כאשר התסמינים אינם ברורים. מחלות נפש אחרות: יותר משלושה רבעים מהמבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז סובלים ממחלת נפש אחרת.