איתור נזילות וכיצד תטפלו בזה במהירות

איתור נזילות מים

נזילות זה לא דבר נחמד, במיוחד שאתם לא מודעים לזה תקופת זמן ארוכה ושזה כבר גרם לנזק. לכן חשוב שתבדקו לעיתים קרובות, ואם יש כבר נזילה אז לטפל בזה במהירות האפשרית, לפני שמשהו אחר יקרה.

אם אתם לא תבדקו לעתים קרובות, אז הדרך היחידה שתוכלו לגלות היא אם תראו כבר כמות מים מתחת לצינור, ואז זה מאוחר מדי מכיוון שכל הנזק כבר נגרם.

לכן מומלץ להסתכל מדי פעם על מנת איתור נזילות.

מה זה נזילה?

נזילה היא חור המאפשר למים או נוזל אחר לברוח. נזילות יכולות להיגרם מבלאי, או מהתקנת צינורות, חיבורים, שסתומים וכו'.

נזילות מסוכנות לבית שלכם ויכולות להוביל לבעיות גדולות יותר בעתיד. לכן חשוב לאתר נזילות בהקדם האפשרי.

ישנן דרכים רבות לגלות נזילות בבית. לדוגמה:

  • בדיקת נקודות לחות על הרצפה
  • שימוש בכלי אינסטלציה כמו גלאי נזילות
  • בדיקת כתמים רטובים על קירות או תקרות
  • מחפש כתמי מים על אדני חלונות ואדני חלונות
  • בדיקת מרתפים רטובים או חללי זחילה
  • ותחושת לחות מתחת לכיורים ולמדחי כלים

מה זה איתור נזילות?

איתור נזילות הוא תהליך של זיהוי נזילות במערכת נוזלים, בדרך כלל צינורות מים.

עלינו להיות מודעים לעובדה שחלק מהדליפות אינן נראות לעין האנושית מכיוון שהן קטנות ולסירוגין.

ניתן לזהות נזילות בשיטות שונות כגון תרמוגרפיה אינפרא אדום, זיהוי אקוסטי ובדיקת לחץ.

שיטות לאיתור נזילות

ישנן שיטות רבות לאיתור נזילות, אך לא כולם מוצלחות במיוחד ולכן הבאנו לכן את השיטות המומלצות ביותר.

השיטה הנפוצה ביותר היא באמצעות חומר רדיואקטיבי בשם טריטיום. טריטיום הוא איזוטופ רדיואקטיבי של מימן ופולט אלקטרונים שניתן לזהות באמצעות מונה גייגר.

דרך נוספת לאיתור דליפות היא באמצעות גלי קול בתדר גבוה. שיטה זו משתמשת בהפרש בלחץ האוויר שנוצר כאשר יש דליפה, ולאחר מכן מודדת את השינויים בעוצמה כאשר גל הקול עובר דרך אזורים שונים של לחץ אוויר.

הדרך השלישית לאיתור נזילות היא באמצעות מצלמות אינפרא אדום, המסוגלות לזהות את חתימת החום של גז שבורח מהצינור או המיכל.

בנוסף גלאי גז משמשים לאיתור דליפות בצנרת גז טבעי. הם מזהים נוכחות של כל גז שלא אמור להיות בצנרת וניתן להשתמש בו במגוון הגדרות כולל מגורים, תעשייה ומסחר.

כיצד לטפל בנזילה?

במידה ואתם נתקלים בנזילה בבית שלכם כמות האפשרויות שיש בידכם לא גדולה במיוחד, מכיוון שנדרש לתיקון נזילה כלים המיועדים לכך.

לכן אם אתם נתקלים בנזילה תזמינו כמה שיותר מהר בעל מקצוע לפני שיהיה מאוחר מדי, אך אם זה בשעות לא הכי טובות אז מומלצץ לשים איזה חתיכת בד על אזור הנזילה ודלי מתחת שיספוג את המים שנוזלים.

נזילות אינן רק תוצאה של פרץ מים פתאומי. הם יכולים לקרות בכל זמן ובכל מקום. חשוב לדעת מה לעשות כאשר נתקלים בנזילה כדי שתוכלו לתקן אותה לפני שהיא הופכת למצב חירום.

נזילה מוגדרת כנוזל שבורח מחלל סגור וזורם החוצה לחלל אחר, לרוב גדול יותר, גלוי יותר. הסוג הנפוץ ביותר של נזילה הוא נזילת מים, המתרחשת כאשר יש חור בצינור או בחיבור הצינור. נזילות יכולות להתרחש גם בצינורות גז טבעי וסוגים אחרים של צינורות.

השלב הראשון בתיקון נזילה הוא לאתר אותה. זו אולי נראית כמו משימה קלה, אבל קשה למצוא נזילות מכיוון שהן קורות לעתים קרובות באזורים נסתרים כמו מתחת לכיור או מאחורי קירות.

כדאי להתחיל בחיפוש כתמים רטובים על הרצפה או התקרה, להקשיב לקולות טפטוף, לבדוק את מתקני האינסטלציה לאיתור נזילות, ולהשתמש באף כדי לזהות נזילות המפיצות ריחות חזקים כמו ריח של "ביצים רקובות" או ריח לא נעים אחר.

תפריט נגישות